EDERA Group vstupuje do Metropolitní
  6 min. čtení
Novinky
 18.12.2020

EDERA Group vstupuje do Metropolitní

Článek ze serveru internetprovsechny.cz (datum publikace 3. července 2018)

Originál článku na sereveru internetprovsechny.cz naleznete pod tímto odkazem - http://www.internetprovsechny.cz/letni-akvizice-edera-kupuje-metropolitni/

Telekomunikační společnost EDERA Group a.s. koupila 83,3 procentní podíl ve společnosti Metropolitní s.r.o. provozující optickou a bezdrátovou síť na Havlíčkobrodsku.

Metropolitní, která postupně vybudovala optickou infrastrukturu v Havlíčkově Brodě, Chotěboři, Ledči a Světlé nad Sázavou, zajišťuje telekomunikační služby v další stovce obcí.

EDERA Group je východočeský poskytovatel, který postavil optickou infrastrukturu v rozsahu bezmála 200 km tras v Pardubicích a Náchodě. Tato infrastruktura slouží domácnostem i četné B2B klientele. Tranzitní kapacity využívají i nadnárodní telekomunikační operátoři a na síti je provozován městský kamerový systém, odečty spotřeb energií a další veřejné služby.

Zleva Antonín Mlejnek, RNDr. Ing. Aleš Bacík, Jan Mareček, David Pešek
Zleva Antonín Mlejnek, RNDr. Ing. Aleš Bacík, Jan Mareček, David Pešek

Metropolitní se tímto krokem začlení do skupiny EDERA, která po sloučení s Metropolitní významně posílí v regionu Vysočina, kde již koncem minulého roku koupila menší společnost SpeedFree (nyní EDERA Hlinsko).

Celkově tak EDERA dosáhne na 1600 firemních a 23 000 domácích uživatelů v 6 městech a 340 obcích. O klienty se stará 60 zaměstnanců na 6 pobočkách.

„V minulých letech i nyní se nám velmi daří organicky růst. Loni jsme taktéž začali aktivně vyhledávat společnosti, kde je možný strategický průnik a lze společně uvažovat o rozkročení do širších regionů. S Metropolitní máme za sebou více než půlroční seznamování, které jsme nyní uzavřeli dohodou o našem začlenění do vlastnické struktury. Obě společnosti jsou postaveny na pevných technologických základech a dobrých týmech lidí, na kterých nyní již modelujeme budoucí plány. I proto David Pešek ve společnosti zůstává jak na pozici šéfa firmy, tak i jako společník“ uvedl Jan Mareček, předseda představenstva EDERA Group.

David Pešek za Metropolitní ke spojení komentuje:
„V roce 2017 jsme dostali několik nabídek od investorů v oblasti telca na možný odkup naší firmy. Stáli jsme před rozhodnutím, zda firmu odprodat celou nebo nadále pokračovat s rozvojem firmy s partnerem, který je nám technicky i názorově bližší a již si prošel ve svém vývoji fázemi, které nás teprve čekají a tím se stala právě EDERA Group. Z tohoto pohledu věříme, že i nadále budeme schopni poskytovat služby pro naše současné i budoucí zákazníky v nejlepší možné kvalitě a dostupnosti.“

„Jako leader v oblasti optických GPON sítí dnes nabízíme tarify pro domácí uživatele o rychlosti 1Gbps. V rámci IPTV služeb jsme jedni z prvních v roce 2014 jako součást balíčků spustili službu archiv, který umožňuje zákazníkům sledovat oblíbené pořady až 168 hodin od jejich odvysílání a obsahuje několik hodin nahrávacího prostoru na dobu 30 dnů. Standardem našich bezdrátových sítí jsou tarify 30/30Mbps, ve vybraných regionech 50/50 Mbps. V příštích šesti měsících dojde k plné tranzitní integraci infrastruktur obou firem,“ uvedl Antonín Mlejnek, technický ředitel EDERA Group

„Jsme v jednání s několika dalšími kvalitními poskytovateli, kteří by se mohli v příštích dvou letech stát součástí EDERA Group. Zajímavé pro nás jsou firmy, které mají vysoký tržní podíl v klíčovém větším či středním regionálním městě a vlastní existující optickou infrastrukturu. Z hlediska čísel musí mít již odpovídající ziskovost k vlastní velikosti a zdravý poměr investic a růstu. To jsou klíčové vstupní filtry, nicméně v závěru je to také o pocitu, jaký z dané firmy máme.

V průběhu seznamování to není jen o due diligence. Snažíme se vždy propojovat ty nejlepší lidi mezi sebou, učit se od sebe vzájemně a umožnit jim vlastní společné návrhy konceptů. Stavíme se ke spojení firem způsobem, který respektuje odžité zkušenosti. Integrační proces u nás je velmi přirozený a pozvolný. Přístupy většiny velkých hráčů z minulosti, které vytvářeli nejistotu uvnitř firem a měnili centrálně ideu, cenotvorbu a někdy i zaměstnance nefungují. Bohužel však i do dnes se stále objevují. Na konci je vždy zákazník, který musí být prioritou a musí naopak cítit vyšší oporu a důvěru v budoucí vývoj firmy, se kterou spolupracuje.

Naším cílem následných let je rozšířit EDERU do dalšího navazujícího kraje. Kombinací organického růstu a akviziční činnosti plánujeme dosáhnout na 35-40 tisíc klientů. Do rozšíření našich sítí, připojování klientů, vývoje služeb a také akvizic plánujeme investice v objemu dalších 220 - 240 mil. korun,“ uzavírá Jan Mareček.

 

Článek byl publikován 3. července 2018 na serveru internetprovsechny.cz